Ana içeriğe atla

.NET Core 3.0: Razor views değişikliklerinde uygulama tekrar derlenmeme problemi

 Normal şartlarda mvc  ortamında uygulama geliştirirken cshtml dosyalarında yaptığımız değişiklikler uygulama çalışır durumdayken sayfayı yenilediğimizde otomatik derlenip ekrana geliyordu sadece .cs dosyalarındaki işlemler için uygulamayı durdurup tekrar başlatmamız gerekiyordu.


Fakat .net core ile birilkte bu çalışmamaya başladı ve mvc core uygulaması geliştirirken view larımızda yaptığımız her değişiklikten sonra uygulamayı durdurup tekrar başlatmamız gerekiyor bu da geliştirme sırasında bir işkenceye dönüşüyor. 


Bu sorunu çözmek için bir nuget package yükleyerek startup.cs e aşağıdaki kodu eklememiz yeterli.

Sırası ile  : 

1. Microsoft.AspNetCore.Mvc.Razor.RuntimeCompilation nuget package ını indiriyoruz.

2. Startup.cs içerisine aşağıdaki gibi bir ekleme yapıyoruz ki bu kısım views değiştiğinde otomatik recompile işlemini yapacak kısım.

 services.AddControllersWithViews().AddRazorRuntimeCompilation();

yada 

 services.AddControllers().AddRazorRuntimeCompilation();


Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.