Ana içeriğe atla

.NET Core 3.0: Razor views değişikliklerinde uygulama tekrar derlenmeme problemi

 Normal şartlarda mvc  ortamında uygulama geliştirirken cshtml dosyalarında yaptığımız değişiklikler uygulama çalışır durumdayken sayfayı yenilediğimizde otomatik derlenip ekrana geliyordu sadece .cs dosyalarındaki işlemler için uygulamayı durdurup tekrar başlatmamız gerekiyordu.


Fakat .net core ile birilkte bu çalışmamaya başladı ve mvc core uygulaması geliştirirken view larımızda yaptığımız her değişiklikten sonra uygulamayı durdurup tekrar başlatmamız gerekiyor bu da geliştirme sırasında bir işkenceye dönüşüyor. 


Bu sorunu çözmek için bir nuget package yükleyerek startup.cs e aşağıdaki kodu eklememiz yeterli.

Sırası ile  : 

1. Microsoft.AspNetCore.Mvc.Razor.RuntimeCompilation nuget package ını indiriyoruz.

2. Startup.cs içerisine aşağıdaki gibi bir ekleme yapıyoruz ki bu kısım views değiştiğinde otomatik recompile işlemini yapacak kısım.

 services.AddControllersWithViews().AddRazorRuntimeCompilation();

yada 

 services.AddControllers().AddRazorRuntimeCompilation();


Bu blogdaki popüler yayınlar

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

Logo (LOJECTS.exe ve LOBJECTS.dll) Register İşlemleri

LOBJECTS.dll register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : regsvr32 logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll yazıyoruz ve dll imizi register ediyoruz UNREGISTER İÇİN : regsvr32 -u logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll ile de unregister edebiliriz. LOBJECTS.exe register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -REGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi register ediyoruz. UNREGISTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -UNREGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi unregister ediyoruz. Umarım yararlı olmuştur.