Ana içeriğe atla

Hibrit Mobil Uygulama Geliştirme Hakkında

Uzun yıllardır windows ve web platformlarında çalışan bir yazılımcı olduğum için ara ara mobil uygulama geliştirme konusunda motive olup native android ve ios geliştirme denemelerim olsa da sonradan bu tarafta ciddi bir efor sarf edip zaman harcamam gerektiğini gördükten sonra önce android sonra ios platformlarında geliştirme yapmaktan sırayla vazgeçtim.

Ama mobil uygulama geliştirme fikri bana hep olağanüstü geldi. Çünkü artık insanlar bilgisayar başında değil telefonu başında vakit geçiriyor ve eğer bir kitleye hitap eden ürün geliştirmek istiyor iseniz mobil uygulama tarafı kaçınılmaz oluyor.

Zaman zaman hibrit platformlar üzerine denemeler yapsam ve çevremde bolca araştırma yapsam da uygulamaların performanslarından oldukça şikayet olduğunu duyduktan ve gözlemledikten sonra bu fikrimden de hep vazgeçmiştim.


IONIC 3
Geçen yılın başlarında angular teknolojisi ile biraz haşır neşir olmaya başladıktan sonra ionic 3 hakkında çevremden baya iyi övgüler almaya başladım. ionic 3 - angular 2+ kullanarak web ve mobil platforma aynı code base de uygulama geliştirmeye izin veren bir platform. Çevremdeki çoğu arkadaşımında bu konudaki değerlendirmelerini duyduktan sonra kara verdim ve ionic3 üzerine çalışmaya başladım.

Sonrasında ilk acemilik ürünüm olan "Tata - Tahsilat Takip" mobil uygulamamı 1 ay içerisinde genel componentlere hakim olup geliştirdim. Aşağıdaki linklerden store üzerinde uygulamayı görüp göz atabilirsiniz.

Android Link :
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ansoftware.tatatApp&hl=en_US

IOS Link :
https://itunes.apple.com/us/app/tata-tahsilat-takip-sistemi/id1359026552?mt=8


Sonrasında bu işi biraz daha profesyonel ve performanslı bir şekilde geliştirmeye karar verdim ve ilk mobil işlerimi aldım. Birtanesi Otel Mobil uygulaması diğeri de, video paylaşım ve oylama içeren sosyal bir mobil uygulamaydı. Bunları 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde bitirerek yayına verdim ve dönüşler kesinlikle çok çok iyiydi.

Aynı zamanda bu mobil uygulamalrım için web uygulaması da yapmam gerekiyordu tabi, o da nesi tüm kodu aynen kopyaladığımda angular 2+ ile hemen web sitesi hazır. Sadece front-end html, css kodlamalarında oynamalar yapmamız yetti. Ki asp.net mvc ile yıllarca geliştirme yaptıktan sonra bu kadar az yer kaplayıp, platform bağımsız,bu kadar hızlı bir web uygulaması görmemiştim.

İşte bu geliştirme ve deneyimler beni angular ve ionic üzerinde mobil uygulama geliştirme için ikna etmeye yetmişti.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.