Ana içeriğe atla

Asp.Net Web Api - Windows Authentication

Asp.Net Web Api projemize internal çalışacak bir güvenlik sistemi eklemek için Windows Authentication eklemek isteyebiliriz. Bunun için internette biraz nitelikli kaynak sıkıntısı çektiğim için ihtiyacı olanlara yardımcı olması açısından bilgi vermek istiyorum.


Öncelikle bu işlem oldukça basit bir süreç. Sırası ile aşağıdaki aşamaları uygulamamız yeterli olacaktır.

1. web.config dosyasını açıp <system.web> in altına aşağıdaki ayarı ekliyoruz.

  <authentication mode="Windows">
    </authentication>

2. Windows Authentication özelliğini kullanmak istediğimiz api metodlarımızın üzerine [Authorize] annotation ununu eklememiz ilgili aip metodlarımızın Windows Authentication ile çalışması için yeterli.

3.Gelelim Http Client tarafında test edip çalıştırma işlemine. aşağıdaki kod bloğu ile api metodlarımızı çağırabilir ve windows auth bilgilerini HttpClientHandler ile sağlayabiliriz.


 var httpClient = new HttpClient(new HttpClientHandler()
      {
        Credentials = new System.Net.NetworkCredential("username", "password")
      });
HttpResponseMessage httpResMessage = httpClient.GetAsync("api/testAuth").Result;

 var result = httpResMessage.Content.ReadAsAsync<string>();


Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sunucumuzda windows authentication desteği olup olmadığını kontrol etmemiz ve eğer yok ise windows özellikleri aç kapat kısmından windows authentication özelliğini açmalıyız.

İşimiz bitti artık rest api miz windows authentication ile hizmet veriyor.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.