-->
 • Asp.Net Web Api - Swagger Dökümantasyon Alt Yapısı Ekleme

  Backend tarafında rest api alt yapısı geliştirirken en büyük problemlerden biri şüphesiz ki bu API endpointlerini kullanacak kişilerle çok iyi iletişim kurabilecek bir dökümantasyon oluşturmak ve tabi bunun yanında kendi apilerini test caseler dışında kod yazmadan minimum efort ile manuel test edecek bir ortam olması.

  Daha önce .Net ile Rest Api geliştirirken Microsoft un sunduğu Help Page alt yapısından bahsetmiştim, buraya tıklayarak bu yazıma ulaşabilirsiniz. Microsoft bu tarafta bize her ne kadar hem yardım dökümanı oluşturma ve test edebilme üzerine güzel nuget package lar sunsa da , bu işi daha profesyonel, görsel ve fonksiyonel bir şekilde swagger ile yapabiliyoruz.

  Peki .Net Web Api projemizde swagger alt yapısını nasıl kullanabiliriz ?

  (Normalde swagger ın .Net e özel nuget ı olsa da uygulaması biraz zahmetli ve uzun olduğu için ben kendi bulduğum kurulumu çok basit bir nuget package üzerinden anlatıyor olacağım.)

  Bu işlem oldukça kolay aşağıdaki adımları izlememiz yeterli.
  1-) İlk olarak swagger için gerekli xml dökümantasyon sistemini projemizde aktif etme işlemini yapıyoruz.
   Bunun için projemize sağ tuş tıklayarak 'Properties' seçeneğine tıklıyoruz. Ardından 'Build' sekmesine geçip, 'XML Documentation File' check ini işaretliyoruz.

  2-) Sonrasında projemize sağ tuş tıklayıp - > 'Manage Nuget Packages' seçeneğine tıklıyoruz.

  3-) Browse Sekmesine 'Swashbuckle' yazıp aratıyoruz.

  4-) İlk çıkan kayda tıklayıp 'Install' diyoruz.

  5-) Ardından projemizi çalıştırıp url ye ek olarak /swagger yazıyoruz.

  6-) Ve swagger kütüphanemiz hazır :)


 • You might also like