Ana içeriğe atla

Firewall dan Sql Uzaktan Erişim Portunu Açma

Sunucunuzdaki sql server a eğer localdeki bilgisayarınızdan yada başka bir sunucudaki yazılım yada sql management studio üzerinden erişim sağlamak istiyor ama erişemiyor iseniz muhtemelen sunucunuzda firewall aktif durumdadır.

Firewall unuzu pasif konuma getirdiğinizde uzaktan erişim sağlayabiliyorsanız problem firewall dan kaynaklanıyordur hala erişim sağlayamıyorsanız sql server ın TCP portlarını da açmanız gerekir fakat ben burada o detaya girmiyor sadece firewall kapandığında erişim sağlanıyor ise wirewall açıkken sql erişim portunu nasıl açarsınız onu anlatıyor olacağım.


Firewall üzerinden Sql Portu Açma İşlemi
1.  Firewall u açmak için başlat -> çalıştır tıklıyoruz ve wf.msc yazıp enter a basıyoruz ve firewall ayarlar ekranı açılıyor.

2. Sol menüden Inbound  Rules kısmını tıklıyoruz ve New Rules seçeneğini tıklıyoruz.

3. Burada karşımıza gelen ilk ekrandan biz port açma işlemi yapacağımız için Port Kutucuğunu işaretliyoruz. 

4. Sonrasında karşımıza Protocols and Port ekranı çıkıyor buradan TCP seçeneğini seçiyoruz ve alt kısmından Spesific local ports seçeneğini seçip 1433 yazıyoruz.

5.  Action penceresine geçiyoruz ve buradan Allow the connection kutucuğunu işaretliyoruz.

6. Sonraki ekranda Profile penceresinde erişime izin verdiğimiz kısımlar için seçim yapıyoruz yada varsayılan olarak seçili gelen kısımları aynen bırakıp ileri diyoruz.

7. Name penceresine geldiğimizde burada yaptığımız işlemi tanımlayan "Sql Remote Port Access" gibi birşey yazıyoruz ve tamam diyoruz.

İşlemimiz tamamlandı artık uzak sunuculardan sql server ımıza bağlantı sağlanabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

Logo (LOJECTS.exe ve LOBJECTS.dll) Register İşlemleri

LOBJECTS.dll register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : regsvr32 logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll yazıyoruz ve dll imizi register ediyoruz UNREGISTER İÇİN : regsvr32 -u logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll ile de unregister edebiliriz. LOBJECTS.exe register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -REGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi register ediyoruz. UNREGISTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -UNREGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi unregister ediyoruz. Umarım yararlı olmuştur.