-->
 • Firewall dan Sql Uzaktan Erişim Portunu Açma

  Sunucunuzdaki sql server a eğer localdeki bilgisayarınızdan yada başka bir sunucudaki yazılım yada sql management studio üzerinden erişim sağlamak istiyor ama erişemiyor iseniz muhtemelen sunucunuzda firewall aktif durumdadır.

  Firewall unuzu pasif konuma getirdiğinizde uzaktan erişim sağlayabiliyorsanız problem firewall dan kaynaklanıyordur hala erişim sağlayamıyorsanız sql server ın TCP portlarını da açmanız gerekir fakat ben burada o detaya girmiyor sadece firewall kapandığında erişim sağlanıyor ise wirewall açıkken sql erişim portunu nasıl açarsınız onu anlatıyor olacağım.


  Firewall üzerinden Sql Portu Açma İşlemi
  1.  Firewall u açmak için başlat -> çalıştır tıklıyoruz ve wf.msc yazıp enter a basıyoruz ve firewall ayarlar ekranı açılıyor.

  2. Sol menüden Inbound  Rules kısmını tıklıyoruz ve New Rules seçeneğini tıklıyoruz.

  3. Burada karşımıza gelen ilk ekrandan biz port açma işlemi yapacağımız için Port Kutucuğunu işaretliyoruz. 

  4. Sonrasında karşımıza Protocols and Port ekranı çıkıyor buradan TCP seçeneğini seçiyoruz ve alt kısmından Spesific local ports seçeneğini seçip 1433 yazıyoruz.

  5.  Action penceresine geçiyoruz ve buradan Allow the connection kutucuğunu işaretliyoruz.

  6. Sonraki ekranda Profile penceresinde erişime izin verdiğimiz kısımlar için seçim yapıyoruz yada varsayılan olarak seçili gelen kısımları aynen bırakıp ileri diyoruz.

  7. Name penceresine geldiğimizde burada yaptığımız işlemi tanımlayan "Sql Remote Port Access" gibi birşey yazıyoruz ve tamam diyoruz.

  İşlemimiz tamamlandı artık uzak sunuculardan sql server ımıza bağlantı sağlanabilir.
 • You might also like