Ana içeriğe atla

Sitemizde Seo Çalışması ile Arama Motorunda Nasıl Yükseltiriz

Seo çalışması her ne kadar çok kapsamlı bir çalışma olsa da yeni açılan sitenizde yapabileceğiniz temel şeyler vardır. Bu temel işlemleri yaptığınzıda google sayfalarınızı indexleyebilir ve hem google tarafında hemde sitenizde belirli ölçüde bir kalite sağlamış olursunuz.

Ben bu yazımda bir wordpress sitemiz olduğunu ve google da sitemizi yükseltmek istediğimizi düşünüyorum ve bu varsayım ile devam ediyorum.

Aşağıda adım adım yapmanız gereken işlemleri yazıyor olacağım bu işlemler ile ilgili google da küçük bir arama yaptığınzıda nasıl yapılacağına dair onlarca kaynağa çok rahat ulaşabilirsiniz.

SEO Başlangıç İşlemleri


1.Google Web Master Tools a kayıt

2.Site haritamızın hazırlnması ve Google WebMaster Tools a eklenmesi

3.Sitemizde anahtar kelime öbeklerinin belirlenmesi ve sitemizdeki başlıklara ve sayfalarımızda oluşturacağımız etiket sistemleri ile bu kelime öbeklerinin desteklenmesi.
Bu işlemleri wordpress de etkili bir şekilde yapmak için All In One SEO Pack eklentisini kullanabiliriz.

4.Google Performans Tool Çalışması
4.1.Resimlerin sıkıştırılması işlemi : https://tinypng.com/ tool unu kullanarak bu işlemi hızlı ve kaliteli bir şekilde yapabilirsiniz.
4.2.Minify işlemleri : Bu işlemler için wordpress de cache sistemi ve skıştırma sistemlerini destekleyen eklentiler kurabiliriz comet cache ve Autoptimize eklentilerini yükleyip kullanabiliriz.

5.Sitenizde seo işlemlerinin yeterince yapılıp yapılmadığını ve istediğiniz anahtar kelimedeki google sıralamanızı https://wmaraci.com sitesinden kontrol edebilirsiniz.

SEO ANALİZİ İÇİN KULLANILMASI TAVSİYE EDİLEN

 - Site Haritası kayıt
 - Site detaylı Analiz
 - Site hızu ve seo için yapılması gereken işlemleri öğrenme

En sık kullanılan ve şiddetle kontrolünün gerektiği site . https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 İçerisinde google ile ilgili bir çok işlem için size ilham olabilecek bilgiler içerir. Bunun dışında siteniz için yapılacak bir çok şeyi görüp nasıl yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Başlıca WM Araçları aşağıdaki gibidir.
 - Site Analiz
 - Seo Analiz
 - Google Sıra Bulucu
 - Kod Tasarım Araçları
 - Site Araçları

3.analiz.r10.net

Siteniz seo analizlerinde bir çok fonksiyonu bulunan güzel bir araç.

SİTE İYİLEŞTİRME ARAÇLARI


Sitenizi tablet, telefon, laptop ve telefon modeline göre görüntüleyebileceğiniz ve buna göre düzenlemeler yapabileceğiniz araçları içerir.

Site page rank sorgulama yapbileceğiniz bir site.

3. 

Seo İçin Faydalı Araçlar


 - sitenizdeki kırık linklerin kontrolü için güzel bir araç : http://webseoanalizi.com/broken-links-finder

 - sitenizdeki css dosyalarının sıkıştırmak(minify) etmek için : http://webseoanalizi.com/css-minifier

 - Javascript minify aracı : http://webseoanalizi.com/js-minifier

 - sitenizdeki resim dosyalarını sıkıştırmak için(google page speed için çok önemlidir) : http://webseoanalizi.com/image-optimizer

Toplu olarak bir çok araca ulaşabileceğiniz web sitesi :  http://webseoanalizi.com/Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.