Ana içeriğe atla

Web Sitesi Dil Yönlendirmesi Yapmak

Birden fazla dil alt yapısına sahip web sitemiz olduğunda Ip bazlı sitemize gelen talebe göre link yönlendirmesi yapma gibi ihtiyaçlarımız olabilir.Bunu her sitede her yazılım dilinde kolayca kullanabileceğimiz bir js koduyla yapmak en mantıklısıdır.

Aşağıdaki js kodu ile "freegeoip"  gibi yaygın kullanılan bir api yi kullanarak sitemizin hangi ülkeden açıldığını rahatlıkla takip edebilir ve yönlendirme yapabilirsiniz.

Aşağıdaki kod da "freegeoip" sitesindeki ilgili apiye POST yöntemiyle bir talepte bulunuyoruz ve Ip mzin hangi ülke ve şehire ait olduğu verilerini alabiliyoruz.

Ayrıca localStorage  ı kullanarak sadece sitemize ilk giriş yapan için yönlendirme yapabileceğimiz bir alt yapı sağlamış oluyoruz.Ayrıca url mizdeki url yolunu da alarak ingilizce yada türkçe siteye yönlendirme yaparken yine aynı dosya yoluna yönlendirip ulaşılan sayfanın ingilizcesi yada türkçesine yönlendirme yapabiliyoruz.

<script>
jQuery.ajax( {
 url: '//freegeoip.net/json/',
 type: 'POST',
 dataType: 'jsonp',
 success: function(location) {
  
var isshow = localStorage.getItem('isshow');
  if (isshow== null) {
    localStorage.setItem('isshow', 1);
 var path = window.location.pathname;

  
  if (location.country_code=="TR")//eğer sitemiz türkiyeden açılıyor ise
  {
    //eğer url tr dizinini içermiyor ise türkçe sitede değiliz demektir ve türkçe site yönlendirmesi yapıyoruz.
    if(path.indexOf("tr")<1)
    {
     window.location.href = "http://www.siteadimiz.com/tr/" + path;
    }
   
  }else//eğer sitemiz türkiyeden açılmıyor ise yapılacaklar
{
    
    //eğer sitemizin url sinde tr dizini var ise yani türkiye sitemize bağlanılmış ise yönlendirme yapıyoruz.
    if(path.indexOf("tr")>0)
    {
      window.location.href = "http://www.siteadimiz.com/" ;//+ path;
    }
  }
   }


//freegeoip apisinin bize verdiği diğer tüm bilgiler aşağıdaki gibi.Bu alandaki diğer verileri de kullanarak sitemide gerekli yönlendirme ve işlemleri yapabiliriz.
  // jQuery('#city').html(location.city);
  // jQuery('#region-code').html(location.region_code);
  // jQuery('#region-name').html(location.region_name);
  // jQuery('#areacode').html(location.areacode);
  // jQuery('#ip').html(location.ip);
  // jQuery('#zipcode').html(location.zipcode);
  // jQuery('#longitude').html(location.longitude);
  // jQuery('#latitude').html(location.latitude);
  // jQuery('#country-name').html(location.country_name);
  // jQuery('#country-code').html(location.country_code);
 }
} );

</script>

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.