-->
 • Labtop Isınma Sorununu Giderme

  Geçtiğimiz günlerde bilgisayarıma uzun süredir bakım yapmamamdan kaynaklı aşırı ısınma sorunu vardı.Önce fan alıp bilgisayarı soğutmaya çalıştım fakat o da sonuç vermeyince  bilgisayarımı güzelce açıp İşlemcimin termal macununu değiştirmeye karar verdim.

  Genellikle laptoplarda sonradan bir aşırı ısınma sorunu yaşanıyor ise büyük olasılıkla termal macun eskimesinden kaynaklı olabilir.Bu macunu değiştirdiğinizde bilgisayarımız ilk alındığı gün gibi rahat bir soğutma yapacaktır.Şimdi bakalım bu termal macunu nasıl değiştirebiliriz.


  Termal Macun Değişimi

  Bu işlem için aşağıdaki aşamaları uygulamamız gerekmektedir.

  1.Bilgisayarımızın vidalarını söküp içini açıyoruz.

  2.Fan ımızı çıkarıyoruz.

  3.Fan altında ekran kartı işlemcisi ve normal işlemci olarak 2 adet işlemcimiz olacak,

  4.İşlemcilerimizin üzerindeki termal macunları kuru bir peçete ile temizleyelim.

  5.İşlemcilerimizin eski termal macunlarını temizledikten sonra yeni aldığımız termal macunu parmağımız ile çok çok az birşey alarak işlemcilerimizin üzerlerini tam olarak kapatacak şekilde sürüyoruz.

  6.Termal macunlarımız yenillendi.Şimdi fanımızı güzelce temizlememiz gerekiyor.Var ise bir saç kurutma makinası ile de temizleyebiliriz.

  7.Macunlarımız yenilendikten, fanlarımız temizlendikten sonra artık fanımızı geri takıyoruz.
  8.Bilgisayarımızın arka kapağını da takıyor ve işlemi tamamlıyoruz :)


  Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, saatlerce yüksek grafik gerektiren oyunlarla bile test ettiğimde bir gram ısınma artık yok.  Kullanılan Malzemeler
   - Termal Macun ( İnternette çok kolay 3-5 liraya bulabilirsiniz, ayrıca yakınlarınızdaki bir bilgisayarcıdan da çok küçük bir parça isteyebilirsiniz para bile almayacaklardır)

   - İşlemcinin eski macununu silmek için peçete yada kuru bez

   - Yıldız uçlu tornovida.
 • You might also like