Ana içeriğe atla

Labtop Isınma Sorununu Giderme

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarıma uzun süredir bakım yapmamamdan kaynaklı aşırı ısınma sorunu vardı.Önce fan alıp bilgisayarı soğutmaya çalıştım fakat o da sonuç vermeyince  bilgisayarımı güzelce açıp İşlemcimin termal macununu değiştirmeye karar verdim.

Genellikle laptoplarda sonradan bir aşırı ısınma sorunu yaşanıyor ise büyük olasılıkla termal macun eskimesinden kaynaklı olabilir.Bu macunu değiştirdiğinizde bilgisayarımız ilk alındığı gün gibi rahat bir soğutma yapacaktır.Şimdi bakalım bu termal macunu nasıl değiştirebiliriz.


Termal Macun Değişimi

Bu işlem için aşağıdaki aşamaları uygulamamız gerekmektedir.

1.Bilgisayarımızın vidalarını söküp içini açıyoruz.

2.Fan ımızı çıkarıyoruz.

3.Fan altında ekran kartı işlemcisi ve normal işlemci olarak 2 adet işlemcimiz olacak,

4.İşlemcilerimizin üzerindeki termal macunları kuru bir peçete ile temizleyelim.

5.İşlemcilerimizin eski termal macunlarını temizledikten sonra yeni aldığımız termal macunu parmağımız ile çok çok az birşey alarak işlemcilerimizin üzerlerini tam olarak kapatacak şekilde sürüyoruz.

6.Termal macunlarımız yenillendi.Şimdi fanımızı güzelce temizlememiz gerekiyor.Var ise bir saç kurutma makinası ile de temizleyebiliriz.

7.Macunlarımız yenilendikten, fanlarımız temizlendikten sonra artık fanımızı geri takıyoruz.
8.Bilgisayarımızın arka kapağını da takıyor ve işlemi tamamlıyoruz :)


Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, saatlerce yüksek grafik gerektiren oyunlarla bile test ettiğimde bir gram ısınma artık yok.Kullanılan Malzemeler
 - Termal Macun ( İnternette çok kolay 3-5 liraya bulabilirsiniz, ayrıca yakınlarınızdaki bir bilgisayarcıdan da çok küçük bir parça isteyebilirsiniz para bile almayacaklardır)

 - İşlemcinin eski macununu silmek için peçete yada kuru bez

 - Yıldız uçlu tornovida.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

IEnumerable ile List Arasındaki Farklar

Sık kullandığımız iki tip olan IEnumerable ve List tipleri ile ilgili sürekli kullanılmasına rağmen farkının çok bilinmediğini düşünerek bu konuda kısa bir yazı yazmak istedim. Bakalım aralarında farklar nelermiş. IEnumerable bir interface iken, List yine IEnumerable sınıftan türeyen somut ( concrete) bir sınıftır. Arasındaki Farklar :  IEnumerable  - List e göre iteration çok daha hızlıdır. Performans için kullanılabilir.  - Read Only bir tip olduğu için Add, Remove gibi işlemler yapılamaz, IEnumerable ile sadece iteration, sort, filter gibi işlemler yapılabilir.  - Soyut bir class olduğu için istenen tipe somutlaştırılabilir.  - yield tipi ile birlikte kullanılabilir.(Promise veri döndürme,state-machine liste kullanımı)  - Linq sorguları veri tabanı sorgularınızın cevaplarınızı IEnumerable olarak döndürür, bu size siz ilgili IEnumerable list i iterate edene kadar ilgili sorguyu çalıştırmama performansı verir, böylece ilgili listeyi kullanmaya ihtiyacınız olmadığı bir durumda yada k

Netsis : "SQL : Select Sube_Kodu,MeRKEZMI,ISLETME_KODU FROM TBLSUBELER WITH (NOLOCK) Where Sube_Kodu = 0 " Login failed for user 'sa'.(NetsisM Hatası

Bu hatayı alıyorsanız muhtemelen Nesis in netopenx bileşenini kullanırken kernel nesnesi ile yeni şirket oluşturyorsunuzdur ve veri tabanı kullanıcı adı ve şifre kısmında hatalı parametre göndermişsinizdir. Netsis netopenx 3.0 sürümünden sonra kernel nesnesi ile yeni şirket oluşturuken bu kısıma VeriTabanı kullanıcı adına standart olarak "TEMELSET" yazmak gerekiyor ve şifre kısmınıda boş bırakmak gerekiyor.Netsis kendi içinden bu şifreyi alıp dolduruyor. Umarım Faydalı olmuştur. :)