Ana içeriğe atla

Labtop Isınma Sorununu Giderme

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarıma uzun süredir bakım yapmamamdan kaynaklı aşırı ısınma sorunu vardı.Önce fan alıp bilgisayarı soğutmaya çalıştım fakat o da sonuç vermeyince  bilgisayarımı güzelce açıp İşlemcimin termal macununu değiştirmeye karar verdim.

Genellikle laptoplarda sonradan bir aşırı ısınma sorunu yaşanıyor ise büyük olasılıkla termal macun eskimesinden kaynaklı olabilir.Bu macunu değiştirdiğinizde bilgisayarımız ilk alındığı gün gibi rahat bir soğutma yapacaktır.Şimdi bakalım bu termal macunu nasıl değiştirebiliriz.


Termal Macun Değişimi

Bu işlem için aşağıdaki aşamaları uygulamamız gerekmektedir.

1.Bilgisayarımızın vidalarını söküp içini açıyoruz.

2.Fan ımızı çıkarıyoruz.

3.Fan altında ekran kartı işlemcisi ve normal işlemci olarak 2 adet işlemcimiz olacak,

4.İşlemcilerimizin üzerindeki termal macunları kuru bir peçete ile temizleyelim.

5.İşlemcilerimizin eski termal macunlarını temizledikten sonra yeni aldığımız termal macunu parmağımız ile çok çok az birşey alarak işlemcilerimizin üzerlerini tam olarak kapatacak şekilde sürüyoruz.

6.Termal macunlarımız yenillendi.Şimdi fanımızı güzelce temizlememiz gerekiyor.Var ise bir saç kurutma makinası ile de temizleyebiliriz.

7.Macunlarımız yenilendikten, fanlarımız temizlendikten sonra artık fanımızı geri takıyoruz.
8.Bilgisayarımızın arka kapağını da takıyor ve işlemi tamamlıyoruz :)


Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, saatlerce yüksek grafik gerektiren oyunlarla bile test ettiğimde bir gram ısınma artık yok.Kullanılan Malzemeler
 - Termal Macun ( İnternette çok kolay 3-5 liraya bulabilirsiniz, ayrıca yakınlarınızdaki bir bilgisayarcıdan da çok küçük bir parça isteyebilirsiniz para bile almayacaklardır)

 - İşlemcinin eski macununu silmek için peçete yada kuru bez

 - Yıldız uçlu tornovida.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

Logo (LOJECTS.exe ve LOBJECTS.dll) Register İşlemleri

LOBJECTS.dll register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : regsvr32 logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll yazıyoruz ve dll imizi register ediyoruz UNREGISTER İÇİN : regsvr32 -u logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll ile de unregister edebiliriz. LOBJECTS.exe register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -REGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi register ediyoruz. UNREGISTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -UNREGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi unregister ediyoruz. Umarım yararlı olmuştur.