Ana içeriğe atla

Google URL Shortener Kullanımı

URL kısaltma son zamanlarda biraz sık kullanılan bir özellik olmaya başladı.Biz de yurt dışında hizmet verdiğimiz bir firmada böyle bir implementasyon yapmaya karar verdik.Öncelikle bit.ly apileri kullanmaya başladık.Ama bu tarafta bazı sorunlar çıktı, çünkü bit.ly bizim kayıt ettiğimiz url leri kayıt etmeden önce bir request gönderiyor ve 1 kez kullanıyor.

İşte tamda burda bir sorun ortaya çıktı, biz url bilgilerini aktivasyon linkleride kullanıyoruz ve bit.ly bu url lere request attığında aktivasyonu kendisi yapıyor ve sorunumuzu çözmüyordu.
Sonrasında google url shortener ile ilgili birkaç test yaptıktan sonra çok temiz güzel çalışan bir apisi olduğunu gördüm ve implemente etmeye karar verdim.


Nasıl başlarız.

 - Öncelikle sistemin çalışması hakkında detaylı bilgi edinmek için https://developers.google.com/url-shortener/linkini ziyaret edebilirsiniz.

 - Ardından google developer hesabı oluşturup api credential üretmeniz gerekiyor.

 - Api kodumuzu temin ettikten sonra , küçük bir kaç request ile url shortener ı kullanabiliyoruz.

Aşağıdaki gibi bir metod ile url shortener apiyi rahatca kullanabiliyoruz.        public string URLShortenerRequest(string URLtoShorten)
        {
            string shortUrl = string.Empty;

            string apiKey = "googledan alınan api key buraya gelecek";
            string urlAuth = "https://www.googleapis.com/urlshortener/v1/url?key=" + apiKey;
            var httpWebRequest = (HttpWebRequest)WebRequest.Create(urlAuth);
            httpWebRequest.ContentType = "application/json";
            httpWebRequest.Method = "POST";

            using (var streamWriter = new StreamWriter(httpWebRequest.GetRequestStream()))
            {
                string json = "{\"longUrl\":\"" + URLtoShorten + "\"}";
                streamWriter.Write(json);
            }//End Using

            var httpResponse = (HttpWebResponse)httpWebRequest.GetResponse();
            using (var streamReader = new StreamReader(httpResponse.GetResponseStream()))
            {
                shortUrl = JsonConvert.DeserializeObject<dynamic>(streamReader.ReadToEnd()).id;
            }//End Using

            return shortUrl;
         }

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.