-->
 • Git Üzerinden Clone Nasıl Yapılır

  Git büyük projelerimizde takım haline çalışırken sık sık kullandığımız versiyon kontrol sistemlerinden biridir.Versiyon kontrol sistemlerine bakacak olursak en sık kullandığımız sistemler aşağıdaki gibidir.

  Popüler Versiyon Kontrol Sistemleri
   - SVN
   - Git
   - Team Foundation Server (Microsoft temellidir, genellikle Visual Studio Platformu kullananlar tercih eder ama eclipse yada başka idelerinde desteği var ve gayet rahat bir kullanımı varıdr.)


  Peki Nedir Bu Versiyon Kontrol Sistemi
  Versiyon kontrol sistemleri kısaca projelerimizdeki kaynak kodumuzun yönetimini sağlayan oldukça faydalı sistemlerdir.Faydalarını sıralayacak olursak ;

   - Kaynak kodunuz güvende olur :
  Online güvendiğiniz bir repository de tüm kodlarınız tutulur.

   - Her geliştirme ayrı bir versiyon olarak tutulur :
   Her satır kodunuz her yaptığınız geliştirme için repository commit yaptığınızda bir comment eklersiniz böylece her gün kim projede ne geliştirme yapmış takip edebilirsiniz.

   - Eski kodlarınızın kayıp olmaktan çıkması ve kolay erişim :
  Geliştirdiğiniz ve sonrasında silip değiştirdiğiniz yıllar önceki kodlara bile sonrasında ulaşabilirsiniz çünkü her commit işleminiz repository üzerinde sizin almış olduğunuz notlar ve tarihler ile tutulur böylece önceki versiyondaki kodlarınızı gözden geçirebilirsiniz.

   - Birden fazla kişi aynı proje üzerinde çalışabilir.
  Birden fazla kişi aynı projeyi kendi local repository sine indirip geliştirme yapar ve ortak kullanılan repository e geliştirmesi tamamlandığında gönderebilir.Böylece kodun tamamı ortak bir yerde toplanır, takım haline proje geliştirmek oldukça kolay, keyifli ve güvenilir bir hal alır.

   - Yapılan yanlış geliştirmeleri geri alabilirsiniz
  Geliştirme esnasında yazdığınız yeni kodlar çalışmaz ise versiyon kontrol sistemi sizin için kodlarınızın tüm versiyonlarını tuttuğu için, bir önceki versiyona hemen geri alabilir ve gününüzü kurtarabilirsiniz :)

   - Eski ve yeni yazılan kodları karşılaştırabilme :
  Örneğin projede bir arkadaş geliştirme yaptı ve sonra yeni gelen bir yazılımcı o kodu değiştirdi.Bu durumda eğer bir sorun çıkarsa yada kontrol etmek isterseniz eski ve yeni kodları karşılaştırabilirsiniz.

  ...


  Gelelim Asıl Konumuza Git kullanarak Clone Nasıl Yapılır
  Clone dan kastımız repository üzerindeki projeyi bilgisayarımıza indirip local repository oluşturmaktdır.


  İki yöntemi vardır.Ya "Tortoise Git" i bilgisayarımıza kurup onun üzerinden görsel bir ekran ile yaparız yada comut satırı üzerinden Eğer "Git Bash" ile yaparız.


  Git Bash ile Clone İşlemi
  "git clone -b Development GITREPOSITORYURL" şeklinde komut satırınıza clone kodumuzu yazıyoruz, ardından kullanıcı şifre bilgisi soracaktır, siyah ekranda bu bilgiyi giriyoruz ve işlem tamam :) (not : komut satırında şifre girerken ekranda birşey görünmeyecektir, siz girin ve enter a basın)  -b -> burada hangi Branch i seçeceğimizi belirtiyoruz.eğer "-b Development" gibi bir branch seçimi yapmaz isek base branch baz alınır.

  İlgili işlemi tamamladığınızda aşağıdaki dosya yoluna repository clone edilmiş olacak

  "C:\Users\OturuAcilmisKullanıcıAdı\ProjeAdınız"


  Tortoise Git ile Clone İşlemi
  Tortoise Git i bilgisayarınıza kurduktan sonra repository inizi clone etmek istediğiniz klasör e gelip klasör içerisinde boş bir yere sağ tuş tıklıyor ve "Git Clone" u seçiyorsunuz.URL kısmına git repository url bilginizi girip, varsa Branch seçeneğini doldurup "OK" diyor ve ardından gelen kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra işlem tamamlanmış oluyor :)
 • You might also like