Ana içeriğe atla

Asp.Net Web API ile Abstract ve Türetilmiş Base Class Deserialization işlemi

Bazı durumlarda Asp.Net Web API ile çalışırken alınan parametrelerin ortak özellikleri olabilir.Bu durumlarda siz Web API ye json post işlemi yaptığınızda base class da olan parametreler, ilgili api metodunun parametre aldığı class da olmadığı için parametrelerinizi api tarafında göremeyebilirsiniz.

Şöyle bir örnekle açıklayalım.

Benim bir BaseClass ım var adı APIBase.cs olsun ve her api metodu çağrımında bunlara ihtiyaç duyuyor olayım.

public class APIBase{

public string userName{get;set;}
public string userPassword{get;set;}
}


public class ListProducts : APIBase
{
public string Name{get;set;}
public string Price{get;set;}
public string StokAmout{get;set;}
}Diyelim ki biri ListProducts metodunu çağırmak istediğinde kullanıcı adı ve şifre bilgisi istiyoruz ve her class ımızın içerisinde bunu tek tek yazmak istemiyoruz.Çünkü bu APIBase class ı zaman zaman ihtiyaçlara göre değişebilir.Ama json post işlemi ile client tarafından ListProducts parmetrelerini gönderdiğinizde userName ve userPassword verileri Api tarafındaki c# kodunuzda görünmeyecektir.

Bu işlem için global asax da yada webapiconfig.cs dosyanızda aşağıdaki kodu eklemeniz gerekiyor configurasyon için ve artık bu base class verilerine de kod tarafında erişebiliyor.Client tarafında json post işlemi yaparken normal userName ve userPassword alanlarını ListProducts ın diğer parametrelerini gönderir gibi gönderiyorsunuz.

Json conver için konfigurasyon Kodu :

config.Formatters.JsonFormatter.SerializerSettings.TypeNameHandling = Newtonsoft.Json.TypeNameHandling.Objects;


Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.