-->
 • Visual Studio için SVN Client Kurulumu ve Mevcut bir Proje ile SVN üzerinden çalışma

  Bu hafta başladığım bir proje de SVN server üzerinde bulunan bir proje ile çalışmam gerekti.Sonrasında svn kurup projeye Visual Studio üzerinden SVN ile devam ettim.Şimdi bakalım SVN nasıl kurabiliriz?SVN repository üzerindeki mevcut bir projeyi bilgisayarımıza nasıl çekip kullanabiliriz ?


  SVN Kurulumu
  Öncelikle https://www.visualsvn.com/visualsvn/ adresinden svn imizi download ederek bilgisayarımıza indiriyoruz.

  Sonrasında indirdiğimiz exe yi kuruyoruz ve Visual Studio yu açtığımıızda üst menü de VISUALSVN menüsünü gördüğümüzde kurulumumuzu başarı ile yapmış olduğumuzu anlıyoruz.


  SVN ile Mevcut bir projeyi bilgisayarımıza çekmek ve üzerinde çalışmak

  Bu işlem için VISUALSVN menüsünden "Get Solution from Subversion" seçeneğine tıklıyoruz.Ardından ilgili Subversion Repository URL sini , projelerin bilgisayarımızdaki dosya yollu(Local Repository) bilgisini seçiyoruz ve tamam diyoruz.

  Ardından SVN Server tarafında bizim için oluşturulmuş olan kullanıcı bilgileri için authentication ekranı geliyor.Kullanıcı adı ve şifre bilgimizi giriyoruz ve proje bilgisayarımıza indirilimiş ve Visual Studio üzerinde proje olarak açılmışi olarak geliyor.


  Tortoise SVN
  Bu uygulama dilerseniz SVN kurulumu sonrasında kurabileceğiniz ek bir uygulama, bu uygulamayı kurduğunuzda takım olarak çalıştığınız proje dosyaları üzerinde yapılan değişiklikleri görebiliyor, proje değişim grafiklerini alabiliyor, proje commits leri için istatistiki veriler alabiliyorsunuz.

  Tortoise SVN Kurulum
  SVN kurulum işlemi sonunda zaten size son aşamada tortoise SVN kurmak istiyormusunuz, kurmak isterseniz "download " a tıklayın gibi bir aşama geliyor.Buradan Tortoise SVN ininizi de kurabilir keyifli keyifli versiyon kontrol ile proje geliştirmenin tadını çıkarabilirsiniz.


  Bu yazımız burda son buluyor, tüm işlemleri adım adım yaptı iseniz artık Visual SVN üzerinde takım olarak projelerimizi geliştirebiliriz.Bol keyif :)
 • You might also like