Ana içeriğe atla

c# Object To Json Converting

C# da çalışırken HttpPost ile json verisi göndermemiz gereken durumlarda projedeki nesneleri json formatında veriye dönüştürmemiz ve json veri formatında post etmemiz gerekir.Bunun için aşağıdaki metodu kullanmanız faydalı olabilir tek tek uğraşmamak için, yada sonrasında ihtiyacınıza uygun bir şekilde modifiye etmek için fikir verebilir.

Bu metodumuz verilen class ın adını, tüm property isimlerini ver property value larını çekiyor ve json formatında string veri olarak geriye döndürüyor.


      private string ConvertDataToJsonFormat<T>(T obj)

        {

            Type objType = obj.GetType();

            IList<PropertyInfo> properties = new List<PropertyInfo>(objType.GetProperties());

 

            string jsonData = "{\"" + objType.Name + "\":{";

 

            string singleDataFormat = "\"{0}\":\"{1}\"";

            int index = 0;

            foreach (PropertyInfo prop in properties)

            {

                if (index > 0)

                    jsonData += ",";

                else

                    index++;

 

                jsonData += string.Format(singleDataFormat, prop.Name, prop.GetValue(obj, null));

 

            }//End Foreach

 

            jsonData += "}}";

 

            return jsonData;

        }//End ClassBu metod temel olarak ihtiyaçlarınızı çözecektir.Fakat daha kapsamlı işlemler ile json veri formatı elde etmek istiyorsanız Newtonsoft.Json dll ini indirmenizi tavsiye edebilirim.İçerisinde object to json, linq to Json gibi güzel özellikler bulabilirsiniz.Aşağıdaki linkten kullandığınız .Net versiyonuna göre indirme yapabilir, dökümanlara ulaşabilirsiniz.

https://json.codeplex.com/

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.