Ana içeriğe atla

c# Object To Json Converting

C# da çalışırken HttpPost ile json verisi göndermemiz gereken durumlarda projedeki nesneleri json formatında veriye dönüştürmemiz ve json veri formatında post etmemiz gerekir.Bunun için aşağıdaki metodu kullanmanız faydalı olabilir tek tek uğraşmamak için, yada sonrasında ihtiyacınıza uygun bir şekilde modifiye etmek için fikir verebilir.

Bu metodumuz verilen class ın adını, tüm property isimlerini ver property value larını çekiyor ve json formatında string veri olarak geriye döndürüyor.


      private string ConvertDataToJsonFormat<T>(T obj)

        {

            Type objType = obj.GetType();

            IList<PropertyInfo> properties = new List<PropertyInfo>(objType.GetProperties());

 

            string jsonData = "{\"" + objType.Name + "\":{";

 

            string singleDataFormat = "\"{0}\":\"{1}\"";

            int index = 0;

            foreach (PropertyInfo prop in properties)

            {

                if (index > 0)

                    jsonData += ",";

                else

                    index++;

 

                jsonData += string.Format(singleDataFormat, prop.Name, prop.GetValue(obj, null));

 

            }//End Foreach

 

            jsonData += "}}";

 

            return jsonData;

        }//End ClassBu metod temel olarak ihtiyaçlarınızı çözecektir.Fakat daha kapsamlı işlemler ile json veri formatı elde etmek istiyorsanız Newtonsoft.Json dll ini indirmenizi tavsiye edebilirim.İçerisinde object to json, linq to Json gibi güzel özellikler bulabilirsiniz.Aşağıdaki linkten kullandığınız .Net versiyonuna göre indirme yapabilir, dökümanlara ulaşabilirsiniz.

https://json.codeplex.com/

Bu blogdaki popüler yayınlar

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

Logo (LOJECTS.exe ve LOBJECTS.dll) Register İşlemleri

LOBJECTS.dll register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : regsvr32 logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll yazıyoruz ve dll imizi register ediyoruz UNREGISTER İÇİN : regsvr32 -u logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll ile de unregister edebiliriz. LOBJECTS.exe register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -REGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi register ediyoruz. UNREGISTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -UNREGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi unregister ediyoruz. Umarım yararlı olmuştur.