Ana içeriğe atla

Kahve Arası Projelerim - 1.Seri KitapBu.org

Yaklaşık 4 yıldır profesyonel yazılım geliştirici olarak sektörde çalışıyorum.Bu geçen 4 yıl boyunca hiç bir zaman yazılıma olan inancımı, motivasyonumu yitirmedim.Hep motivasyonum üst düzeydeydi, bunu sürekli olarak işimin gerekliliği dışında da yazılım projeleri geliştirerek sağladığıma inanıyorum.Ne kadar yoğun işim olursa olsun her zaman gerek kendimi geliştirmek için olsun, gerek hobi amaçlı yapmak istediğim bir iş ile ilgili olsun, sürekli kendim için ayırdığım vakitlerde yazılım projeleri geliştirmeye odaklandım.Bu benim hem  yazılım tarafında kendimi daha da geliştirmemi, hem de normal iş hayatı dışında da yazılımdan keyif almamı sağladı.(insanlar genelde tatil yaparken, dinlendiği zamanlarda işten uzak durmak ister belki, ama ben dinlenirken, çalışırken, tatilde her yerde kod yazmayı çok seviyorum (= )

Öncesinde geliştirdiğim kahve arası projelerim daha çok öğrencilere, küçük işletmelere yada kendim için yaptığım tool lara yönelikti ama artık biraz hobi amaçlı ve birçok insanın faydalanıp vakit geçireceği web projeleri yapmaya karar verdim.Ve bu projelerden uzun zamandır vakit ayıramadığım bloğumda da bahsetmek istedim.

Öncelikle şuanda çok yakın arkadaşım Çağlar ile yeni başlamış olduğumuz kitapbu.org dan biraz bahsetmek istiyorum.
KitapBu.org
Bu projemizde aslında gelir sağlamaktan çok bir sosyal sorumluluk projesi yapmak istedik.Site içerisinde insanlar kitaplarını bağışlayacak ve bağışladığı kadar kitap karşılığında kredi kazanacak.Bu kredi adedi kadar  da siteden ücretsiz kitap isteyebilecekler.Yani evdeki 2-3 kitabı olan kişi 100 adet kitap okuma imkanına sahip olabilecek hemde kitaplara hiç bir ücret ödemeden :) bu sayede umuyoruz ki bulunduğu yerde kitap alma imkanı olmayan, istediği kitaplara ulaşamayan, istediği kitapları fiyatından dolayı alamayan kişiler sitemizden kolaylıkla istediği kitapları seçip elindekiler ile değiştirebilsin ve daha çok kitap okuma imkanı bulsun.
Ayrıca sistem üzerinde sadece kitap arayıp bulma dışında kullanıcılara sevdiği tarzda kitapların önerilmesi, eğer okumak istediği, siteye bağışlanmasını talep ettikleri kitaplar var ise bunları talep edebilmesi gibi birtakım özelliklerde olacak.Böylece insanlar bu bağışlanması talebinde bulunulan kitapları da kendi profil sayfalarında görüp ellerinde var ise paylaşabilecekler.Hatta çok talep edilenleri biz satın alıp koyacağız :) maksat insanlar kitap okusun ve ülkemizin kitap okuma oranı artsın =)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Microsoft SQL Server, Error: 18456

sql server da authentication sorunu. genelde sql server kurulumundan sonra sql serverda bir kullanıcı açıldığında şifre ve kullanıcı adı girmenize rağmen girişi kabul etmez. bu durumda önce kullanıcınızın properties status kısmından enabled olup olmadığına bakın. eğer bu enable ise sql server sunucu üzerinde sağ tuş yapıp properties 'den Security sekmesinden "Sql Server And Windows Authentication Mode" seçilmeli ve ardından sql server servisleri yeniden başlatılmalıdır değişikliklerin kayıt edilmesi için. işte sql server artık hem windows authentication ile hemde sql authentication ile çalışabilir artık. Umarım faydalı olur.