Ana içeriğe atla

Sql Replace Fonksiyonu Kullanımı

Sql de bir sütun içerisindeki verideki bilgileri istediğimiz bir şekilde değiştirmek için kullanabileceğimiz ReplaceFonksiyonu kullanımı şu şekildedir :

Kullanım Modeli :
REPLACE(Degistirilmekistenenalan,'degismesiistenenalan','degismesiistenenalanindegisecegikelime')

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1.Örnek :
burada örnek olarak bir kelime içerisindeki türkce karakter olan 'ü' harfini 'u' harfine çevirelim.

kod :

REPLACE('merhaba dünya','ü','u')


çıktısı :

merhaba dunya
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.Örnek :
Şimdi bir ürün tablosundaki ürün adındaki boşlukları '-' işareti ile değiştirelim.

kod :
tablomuzda 2 adet ürün kaydı olduğunu düşünelim
UrunKodu UrunAdi
-------- -------
çklta Ülker Çikolatalı Gofret
icetea Limonlu ice tea


SELECT UrunKodu,REPLACE(UrunAdi,' ','-') FROM Urunler

çıktısı :

UrunKodu UrunAdi
-------- -------
çklta Ülker-Çikolatalı-Gofret
icetea Limonlu-ice-tea

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Logo (LOJECTS.exe ve LOBJECTS.dll) Register İşlemleri

LOBJECTS.dll register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : regsvr32 logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll yazıyoruz ve dll imizi register ediyoruz UNREGISTER İÇİN : regsvr32 -u logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll ile de unregister edebiliriz. LOBJECTS.exe register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -REGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi register ediyoruz. UNREGISTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -UNREGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi unregister ediyoruz. Umarım yararlı olmuştur.