Ana içeriğe atla

Sql " GROUP BY " , "CAST" İşlemleri

"GROUP BY" :
Sql de zaman zaman bazı alanlarımızı gruplayarak listelemek isteyebiliriz.
Örneğin bir stok takip uygulamasında, birden çok depomuz var ve bu depolardaki toplam stok miktarlarını görmek istiyoruz..Bunun için şöyle bir sorgu yazabiliriz.

Önce Bu Testi Yapabiliceğiniz tablo bilgilerini veriyorum :
Tablo adımız : STOKLAR
Alanları da : urunID,StokMiktari,StokDepo


Oluşturduğumuz tablo için Sql Sorgusu :

SELECT urunID,StokMiktari FROM STOKLAR WHERE StokDepo IN(1,2,3)

bunun sonucunda her ürün için 3 adet satır dönücektir(herdepo stok bilgisi için ayrı satır) ve 3 depodaki stok miktarları ayrıca yazıcaktır.Fakat biz toplam stoğu görmek istiyoruz.3 tanesini topla çıkar yapmak zorunda değiliz deyil mi..

Onun içinde şöyle bir sorgu yazmalıyız :

SELECT urunID,SUM(StokMiktari) FROM STOKLAR WHERE StokDepo IN(1,2,3)
GROUP BY stokID

Şeklinde yazarsak her ürün ürün için 3 deponun toplam stok miktarını görmüş oluruz.


" CAST " :

Sql de bazen istediğimiz alanlarda tip dönüşümü yapmak isteyebiliriz.Örneğin integer bir alanı decimal yapmak gibi.Bu gibi işlemleri CAST anahtar sözcüğü ile yapabiliriz.
örnek yapalım :
SELECT CAST(StokMiktarı AS DECIMAL) FROM STOKLAR

umarım faydalı olmuştur.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SQL DATEADD() Fonksiyonu(Sql de tarihe ay,gün,yıl ekleme)

Kullanım Kalıbı : DATEADD (datepart , number , date ) . datepart ksımına month,year,day vs artırmak istediğimiz tarih birimini yazıyoruz. . number ksımına arttırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz. . date kısmına da hangi tarih e ekleneceğini belirtiyoruz. Örnek olarak şu an ki tarihten 1 ay sonrasını görmek için : Şu anki tarih '10-1-2011' olsun(gün,ay,yıl) Sorgu : SELECT DATEADD(MONTH,+1,GETDATE()) Çıktı alacağımız tarih : '10-2-2011' şekinde olacaktır.

Cannot resolve the collation conflict between "Turkish_CI_AS" and "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS" in the equal to operation.

iki ayrı veri tabanı içindeki tablolar ile işlem yapılmak istendiğinde eğer dil sorunu çıkıyor ise sorgumuzun sonuna 'COLLATE TURKISH_CI_AS' sözcüğünü ekleyerek sorunu çözebiliriz.Örnek : SELECT * FROM veritabani1.dbo.URUN u1 INNER JOIN veritabani2.dbo.URUNLER u2 ON u1.kod = u2.kod COLLATE TURKISH_CI_AS umarım faydalı olmuştur.

Logo (LOJECTS.exe ve LOBJECTS.dll) Register İşlemleri

LOBJECTS.dll register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : regsvr32 logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll yazıyoruz ve dll imizi register ediyoruz UNREGISTER İÇİN : regsvr32 -u logoDosyaYolu\LOBJECTS.dll ile de unregister edebiliriz. LOBJECTS.exe register işlemi : başlat-> çalıştır -> cmd yazıp konsole ekranına geçiyoruz REGİSTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -REGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi register ediyoruz. UNREGISTER İÇİN : logoDosyaYolu\LOBJECTS.exe -UNREGSERVER yazıyoruz ve LOBJECTS.exe mizi unregister ediyoruz. Umarım yararlı olmuştur.